CPanel Web Dünyası

Ücretsiz SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

Ücretsiz ssl sertifikası nasıl alınır
Yazar: Sinan Duymaz

SSL Sertifikası çoğu hosting firması tarafından ücretli olarak dağıtılıyordu. Fakat SSL For FREE adını verdiğimiz bir proje, bize bu hizmeti ücretsiz olarak sunuyor. Yani sitemizde http yerine https kullanmak için para ödememize gerek yok.

Not: Bazı projeleriniz bu ücretsiz ssl sertifikasını kabul etmeyebilir. Örneğin e-ticaret siteleri için ücretsiz ssl sertifikası kullanamazsınız. Bankalar daha güvenli olan ssl sertifikalarını tercih ediyor.

ssl sertifikası nasıl kurulur
ücretsiz ssl sertifikası nasıl kurulur

Ücretsiz SSL Sertifikası Nasıl Kurulur?

Bilgi : Anlatım boyunca içeriğini okuyamadığınız görsellerin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.

Öncelikle tarayıcımızdan sslforfree.com adresine giriş yapıyoruz, aşağıdaki gibi bir ekran bizi karşılayacak. Hemen url boşluğuna domainimizi yazıyoruz.

sslforfree ücretsiz ssl alma adım 1

Domainimizi yazdıktan sonra “Create Free SSL Certificate” yani ücretsiz ssl sertifikası oluştur butonuna basıyoruz. Sonraki ekranda bizi domain doğrulama bekliyor olacak.

ücretsiz ssl sertifikası nasıl alınır

Sistem sinanduymaz.com domaininin bana ait olduğunu doğrulamak için önüme seçenekler sundu. Ben hiç uğraşmamak için “Automatic FTP Verification” yani otomatik ftp doğrulaması diyerek, doğrulama işlemine geçiyorum.

ssl sertifikası ftp ile domain doğrulama

Yukarıdaki adımda USER alanına ftp kullanıcı adımızı, PASSWORD alanına ise şifremizi girerek “Download Free SSL Certificate” butonuna basıyoruz. Butona basınca sistem ftp bağlantısı kuracak ve sitemizi doğrulayacak bunun için az da olsa bir bekleme süresi var. Doğrulama işlemi tamamlandığında ise karşımıza “Certificate Files” başlığı ile kodların sunulduğu bir liste gelecek.

ücretsiz ssl sertifikası kurulumu, ssl dosyaları

SSL DOSYALARINI CPANEL İLE YÜKLEME

Daha sonra cpanel’de oturum açıyoruz ve aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi güvenlik sekmesi altında bulunan SSL/TLS seçeneğine tıklıyoruz.

ssl cpanel yükleme

SSL/TLS sayfasını açtığımızda aşağıdaki resimde göreceğiniz Siteniz için SSL yükleyin ve yönetin (HTTPS) başlığının altındaki SSL Sitelerini Yönetin yazılı linke tıklıyoruz.

ssl dosyaları siteye nasıl yüklenir

Sayfa açıldığında biraz aşağı kaydırarak Bir SSL Web Sitesi Yükle başlığı altından (aşağıdaki gibi) ssl yükleyeceğimiz alan adımızı seçiyoruz. sslforfree.com adresinden almış olduğumuz Certificate, Private Key ve CABUNDLE kodlarını aşağıdaki kutucuklara kopyala-yapıştır yapıyoruz.

ssl kodlarını siteye yükleme

Tüm alanları doldurduktan sonra alttaki “Sertifika Yükle” butonuna basıyoruz. Tüm adımları doğru bir şekilde yaparsanız sertifikanız sitenize başarıyla yüklenecek ve aşağıdaki gibi uyarı alacaksınız.

ssl sertifikası başarıyla yükleme

SSL sertifikamız sitemize yüklenmiş oldu, hayırlı olsun 🙂

Yazar Hakkında

Sinan Duymaz

Durmak yok, hep araştırmak, hep yazmak var.
Bir sonraki gönderide görüşmek üzere!

Yorum Yap