Düşünce

Türkiye’de Tarım Bitmek Üzere

turkiye-tarim-ve-hayvancilik-bitti
Yazar: Sinan Duymaz

Kendimden bilirim, köyüme gittiğimde her tarlada/bahçede bir şeyler ekili olurdu ama ne yazık ki tarım bitti. Şaka değil, tarlalar/bahçeler yerlerini ormanlara, ağaçlara bıraktı.

Eskiden insanlar tarım ile geçinirdi. Şimdi bazıları hiç ekim yapmıyor, bazıları da kendine kadar ekiyor. Eğer şuan 30-40 sene öncesi gibi ekim yapılıyor olsaydı, patlıcanı 20 TL değil 2-3 TL alıyor olurduk. Kasa kasa domatesler, çuval çuval biberler yetiştirilirdi. Özellikle köyümün bulunduğu bölgede ve civar köylerinde tonlarca çilek yetiştirilirdi. Türkiye’nin pazarında büyük bir parmağı vardı. Tonlarca, kamyonlarca, tırlarca çilekten bahsediyoruz. Şimdilerde ise, saksılarda, bahçenin/tarlanın çok ufak bir alanına ekilip, yetiştiğinde tadına bakılıyor.

Kendi kendini besleyebilen sayılı ülkelerden biriydik eskiden. Şimdiyse ithalatımız ihracatımızı geçmiş durumda. Hal böyle olunca, köylümüz kazanamadı. Tarımcımız emeğinin karşılığını alamadı. Tarımdan sonra hayvancılıkta baltalanmaya başladı.

İnsanların, ürettiği ürünleri satacağı bir yer kalmadı. Evet kalmadı, marketlerde, sokaklarda, bakkalarda 3 TL olan süt köyden 1 TL’ye çıkarsa iyi. Bunun yanında litresini maksimum 1 TL’den satan süt üreticisinin aldığı yemin pahalı olması da işin cabası.

2002 yılında 1.75 kuruş olan mazot, 2010 yılında 3.4 kuruş oldu. Şimdiyse 6 TL’nin üzerinde seyrediyor. Her maliyet arttı fakat çiftçilerimiz ürünlerini aynı fiyata veya daha düşük fiyatlarda satıyor. Bu durum sonucunda, çiftçi/üretici kazanamamaya başladı. Tarım tabiren son günlerinde, ölüm döşeğinde.

Tarım Bitti, Hayvancılık Bitti!

Günümüzde saman ithal edildiğini bilmeyen varmı? Saman, saman!
Türkiye’de üretimde olduğu gibi pazarda da büyük sıkıntılar yaşanıyor. Üretici kazanamaz oldu, üreticiden çok aracılar, firmalar kazandı, üretim geriledi.

Neden böyle oldu tarzında bir yazı olmayacak. Eğer bir neden arıyorsanız aşağıdaki linkten sizi başka bir makaleye yönlendireceğim. Okumanızı tavsiye ederim.

TÜRKİYE TARIMI NASIL ÇÖKERTİLDİ?

Yazar Hakkında

Sinan Duymaz

Durmak yok, hep araştırmak, hep yazmak var.
Bir sonraki gönderide görüşmek üzere!

Yorum Yap