neden iphone kullanmıyorum

Neden iPhone Kullanmıyorum?

Öncelikle yazımın içerisinde yazdıklarımdan herhangi bir siyasal bakış çıkarmayınız. Tamamen objektif bir biçimde düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim. Sizler de eğer iphone almak istiyorsanız benim bu düşüncelerimi de göz önünde bulundurabilirsiniz.

Neden iphone kullanmıyorum?

Gereksiz Pahalı

Sıfır telefon alırken göz önünde bulundurduğumuz ilk ve en önemli etken şüphesiz telefonun kaç para olduğudur. Ben telefon alacak olduğumda bir çok telefon araştırır fiyat/performans olarak hangisi kafama yatarsa gider o telefonu alırım. Yani iphone olsun, samsung olsun, xiaomi olsun, huawei olsun diye en başta şart koymam kendime. Hal böyle olunca iphone’a verilecek parayla android işletim sistemli hemen hemen 2 kat daha fazla performans alabileceğim telefonlar olduğu için iphone modelleri giremiyor. (bu arada daha önce iphone kullandım.)

İndirme/Yükleme Sorunu

Biliyorsunuz ki iphone modellerinde telefona internetten müzik v.s indiremiyorsunuz. Aracı programları kullanmanız gerekiyor yada gidip o müziği satın almanız gerekiyor. Yani bir nevi cebinizden para çıkma amacı güdülüyor diyebilirim, en azından bana göre. Bunun dışında uygulama mağazasında bulunmayan herhangi bir uygulamayı telefona yükleyemiyorsunuz. (Örneğin maç izleme uygulamaları, reklamları engellenmiş uygulamalar, hileli oyunlar gibi)

Google Servisleri

Android tabanlı işletim sistemleri google, gmail, google haritalar, youtube gibi tüm uygulamalarla tam uyumlu çalışıyor. Hatta bir çoğu telefonlarımıza ön yüklü olarak geliyor. Android işletim sistemine sahipseniz bu tür uygulamalarda ios kullanıcılarından daha önce sahip oluyorsunuz.

Hafıza Kartı Avantajı

Çok fazla kullanmıyorum fakat hafıza kartı desteği android cihazların çoğunda mevcut. Ekstra bir hafıza kartı takarak telefonun hafızasını yükseltebiliyorsunuz. Bunu en çok 16/32 GB telefon almayı planlayanlar düşünmeli çünkü hafıza çok çabuk doluyor. Eskiden 1-2 GB bile resimler için yeterken şu dönemde 10 gb yetmeyebiliyor. Çünkü teknoloji gelişiyor, almış olduğunuz telefonlar da yüksek çözünürlükte fotoğraf çekeceği için, kaplamış olduğu alan yani hafıza, daha fazla oluyor.

Sonuç Olarak

Bütçenizi kontrol edin, eğer çok fazla bir bütçeye sahipseniz ve ios (iphone) meraklısıysanız iphone modellerini araştırın, fakat bütçeniz sizi zorlayacaksa, depolama alanı yüksek olan bir android cihaz tavsiye ederim. Bu metin geçerliliğini bir süre sonra yitireceği için, bir telefon modeli önermem mümkün değil, bir telefon almadan önce onun internetten incelemelerine mutlaka göz gezdirin, telefon şıklığına en son bakın derim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.