kapıda ödeme dolandırıcılığı

Kapıda Ödeme Dolandırıcılığı Nedir?

Uzun zaman önce insanlar ürünü görmeden eft/havale ile veya atmden para göndererek alacakları ürünleri sipariş veriyorlardı ancak dolandırıcılar bu işe de el atınca insanlar ürünü görmeden para vermemek için haklı olarak kapıda ödeme sistemini tercih etmeye başladı. Çoğu büyük alışveriş sitesi bir ürün aldığınızda bu ürüne yatırmış olduğunuz parayı havuzunda(kendi bünyesinde) tutuyor ve satıcıya sizin onayınız olmadan 15-30 gün boyunca ödemiyor.

Fakat internet satışları hızla arttığı için instagram dolandırıcılığı da diyebileceğimiz instagramda kapıda ödemeli satış yaptığını belirterek ucuz fiyatlara kaliteli ürünler veya sigara gibi yasak ürünler yollamayı sunan kişiler kapıda ödeme sistemini kullanıyor.

Yani siz 5 karton sigara sipariş ediyorsunuz karşılığında kapıda ödeme ile ödemesini yapıyorsunuz. Buraya kadar mantıken doğru olsa da büyük bilinen bir yanlış var. Kapıda ödeme sisteminde çoğu kargo firması (firmaların %90ı) aldığınız ürünü kontrol etmenize olanak sağlamıyor. Yani paketi açmak için ödemeyi yapıp paketi teslim almanız gerekiyor. Yada hiç dokunmadan iade edeceksiniz.

Hal böyle olunca gelen kargonun parası ödenip teslim alınıyor fakat içerisinden sigara değil de farklı bir ürün (1-2 liralık çöp ürünler) çıktığında dolandırıldım diye üzülüyorsunuz.

Öncelikle yasa dışı ve satışı/kargolanması yasak olan ürünleri tercih etmeyiniz. Çünkü bu tarz ürünler genellikle dolandırılmanız için yeterli bir sebep. Hatta ve hatta bazı kargolarda fatura çıkmaması, itiraz edeceğiniz bir mecranın olmaması da büyük bir hüzün.

Dolandırıcılar genellikle bu tarz yöntemleri kullanarak sizden parayı kapıda ödeme ile alırlar. Siz de dolandırılmamak için özellikle sosyal medya (Facebook, Twitter, İnstagram) üzerinden alışveriş yaparken dikkatli olun, aynı ürün veya alternatifi alışveriş sitelerinde mevcutsa oraları tercih edin. Çünkü instagram üzerinden dolandırıldığınız zaman bir muhatap bulmanız neredeyse imkansız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.