facebook pay

Facebook Pay geliyor, kullanışlı olur mu?

Facebook, instagram, twitter geçtiğimiz aylarda Libra Association çatısı altında kendi dijital para birimleri olan Libra’yı geliştirmeye başlayıp, duyurmuştu. Dijital para birimi olan Libra vodafone, mastercard, visa, paypal, ebay, spotify gibi büyük markalar tarafından desteklenmişti. Fakat bu ve benzeri firmaların bir çoğu bu oluşumdan çekildi.

Bu çekilmenin sebebini bilmesem de bu kötü sonun üzerine Facebook Pay tanıtıldı. Tanıtılan bu hizmet Whatsapp, Facebook ve İnstagram üzerinde kullanılacak. Yani Facebook Pay ile eşimize, dostumuza, arkadaşlarımıza para gönderebilecek, para alabileceğiz.

Tanıtıma göre Mastercard, Visa, Paypal gibi büyük markalar Facebook Pay’ı destekliyor. Bu tanıtımdan sonra Facebook Pay, ilk olarak sadece facebook ve messenger ana uygulamalarında çalışacağı düşünülüyor.

Facebook Pay kullanışlı olur mu?

Her ne kadar söz konusu para transferi olunca kullanışlı olmaması elimizde olmaz. Yani bir yere para göndereceğimizde bize alternatif olabilir ama yine de çok kullanışlı olacağını düşünmüyorum. Nedenini soracak olursanız, ben şahsen birine para göndermek için önce facebook pay’a yükleyip, oradan başkasına atmaya çalışmam. Direk olarak banka üzerinden eft/havale ile gönderim yaparım. Alışverişler için de tutacağını sanmıyorum çünkü sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlerin %90’ı kapıda ödeme kullanılarak yapılıyor. Bunun nedeni ise dolandırılmamak. Tabi kapıda ödeme dolandırıcılığını saymazsak. Eğer kapıda ödeme dolandırıcılığı ile ilgili yazımı da okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Toparlayacak olursak, Facebook Pay’ın sadece sosyal medya ile uğraşanların kullanacağını düşünüyorum. Sıradan insanların, para göndermek veya para almak için kullanacağını sanmıyorum. Yine de büyük konuşmayalım 🙂

Metni okuduğunuz için teşekkür ederim, konuyla ilgili gelişmeleri ve farklı konuları bloğumdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.